ON Semiconductor NCP4681DSQ25T1G
Model
NCP4681DSQ25T1G
Datasheet
NCP4681DSQ25T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SC88A
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number NCP4681
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Protection Features Over Current
Number of Regulators 1
PSRR 25dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 5.25V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 150mA