ON Semiconductor NCP4680DSQ28T1G
Model
NCP4680DSQ28T1G
Datasheet
NCP4680DSQ28T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SC88A
Attribute Name Attribute Value
Number of Regulators 1
PSRR 75dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 5.25V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.32V @ 150mA
Part Status Obsolete
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Current - Quiescent (Iq) 70µA
Base Part Number NCP4680
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Control Features Enable
Current - Output 150mA