ON Semiconductor NCP4680DMX23TCG
Model
NCP4680DMX23TCG
Datasheet
NCP4680DMX23TCG PDF
Description
IC REG LINEAR 2.3V 150MA 4XDFN
Attribute Name Attribute Value
Control Features Enable
Current - Output 400mA
Protection Features Over Current
Number of Regulators 1
PSRR 60dB (10kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 3.6V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.54V @ 400mA
Part Status Obsolete
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-23-5
Package / Case SC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq) 75µA
Base Part Number NCP4686
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.8V