ON Semiconductor NCP4680DMX18TCG
Model
NCP4680DMX18TCG
Datasheet
NCP4680DMX18TCG PDF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 4XDFN
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number NCP4680
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Protection Features Over Current
Number of Regulators 1
PSRR 75dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Cut Tape (CT)
Voltage - Input (Max) 5.25V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 150mA