ON Semiconductor NCP4671DSN13T1G
Model
NCP4671DSN13T1G
Datasheet
NCP4671DSN13T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 1.3V 400MA SOT23-5
Attribute Name Attribute Value
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.54V @ 150mA
Part Status Obsolete
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 4-XDFN (0.8x0.8)
Package / Case 4-XFDFN Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq) 70µA
Base Part Number NCP4680
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Protection Features Over Current
Number of Regulators 1
PSRR 75dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 5.25V