ON Semiconductor NCP4671DSN12T1G
Model
NCP4671DSN12T1G
Datasheet
NCP4671DSN12T1G PDF
Description
IC REG LDO 1.2V 0.4A SOT23-5
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number NCP4671
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.3V
Control Features Enable
Current - Output 400mA
Protection Features Over Current, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators 1
PSRR 80dB ~ 50dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 5.25V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.26V @ 400mA