ON Semiconductor NCP4671DMX15TCG
Model
NCP4671DMX15TCG
Datasheet
NCP4671DMX15TCG PDF
Description
IC REG LINEAR 1.5V 400MA 6XDFN
Attribute Name Attribute Value
Number of Regulators 1
PSRR 80dB ~ 50dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 5.25V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.32V @ 400mA
Part Status Obsolete
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-23-5
Package / Case SC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq) 40µA
Base Part Number NCP4671
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.6V
Control Features Enable
Current - Output 400mA