ON Semiconductor NCP4640H120T1G
Model
NCP4640H120T1G
Datasheet
NCP4640H120T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 12V 50MA SOT89-5
Attribute Name Attribute Value
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 1V @ 20mA
Part Status Obsolete
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-89-5
Package / Case SOT-89-5/6
Current - Quiescent (Iq) 20µA
Base Part Number NCP4641
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Control Features Enable
Current - Output 120mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
PSRR 27dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 36V