ON Semiconductor NCP4626HSN045T1G
Model
NCP4626HSN045T1G
Datasheet
NCP4626HSN045T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 4.5V 300MA SOT23-5
Attribute Name Attribute Value
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Number of Regulators 1
PSRR 60dB (100Hz)
Output Configuration Positive
Series Automotive, AEC-Q100
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 40V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 150mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 50µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 14-SOIC
Base Part Number NCV866752
Current - Quiescent (Iq) 35µA
Control Features Enable, Reset
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Current - Output 150mA