ON Semiconductor NCP4626HMX033TCG
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
NCP4626HMX033TCG
Datasheet
NCP4626HMX033TCG PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 6XDFN
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 6-XDFN (1.6x1.6)
Package / Case 6-XFDFN Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq) 100µA
Base Part Number NCP4626
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.5V
Control Features Enable
Current - Output 300mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
PSRR 70dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 16V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 1V @ 300mA