ON Semiconductor NCP4626DSN045T1G
Model
NCP4626DSN045T1G
Datasheet
NCP4626DSN045T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 4.5V 300MA SOT23-5
Attribute Name Attribute Value
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 16V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.75V @ 300mA
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-23-5
Package / Case SC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq) 100µA
Base Part Number NCP4626
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Control Features Enable
Current - Output 300mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
PSRR 60dB (1kHz)