ON Semiconductor NCP4624DSQ12T1G
Model
NCP4624DSQ12T1G
Datasheet
NCP4624DSQ12T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 1.2V 150MA SC88A
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Current - Quiescent (Iq) 3.7µA
Base Part Number NCP4624
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Protection Features Over Current, Reverse Polarity
Number of Regulators 1
PSRR 18dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 11V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 1.05V @ 150mA