ON Semiconductor NCP4624DSN33T1G
Model
NCP4624DSN33T1G
Datasheet
NCP4624DSN33T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Attribute Name Attribute Value
PSRR 15dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 11V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.76V @ 150mA
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-23-5
Package / Case SC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq) 3.7µA
Base Part Number NCP4624
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Control Features Enable
Current - Output 150mA