ON Semiconductor NCP4624DMU33TCG
Model
NCP4624DMU33TCG
Datasheet
NCP4624DMU33TCG PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 4UDFN
Attribute Name Attribute Value
Control Features Enable
Current - Output 500mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
PSRR 75dB ~ 70dB (1kHz ~ 10kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 5.25V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.34V @ 500mA
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 6-XDFN (1.2x1.2)
Package / Case 6-XFDFN Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq) 115µA
Base Part Number NCP4687
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V