ON Semiconductor NCP4624DMU12TCG
Model
NCP4624DMU12TCG
Datasheet
NCP4624DMU12TCG PDF
Description
IC REG LINEAR 1.2V 150MA 4UDFN
Attribute Name Attribute Value
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Protection Features Over Current, Reverse Polarity
Number of Regulators 1
PSRR -
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 11V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 1.05V @ 150mA
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 4-UDFN (1.0x1.0)
Package / Case 4-UDFN Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq) 3.7µA
Base Part Number NCP4624
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V