ON Semiconductor NCP4623HSN100T1G
Model
NCP4623HSN100T1G
Datasheet
NCP4623HSN100T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 10V 150MA SOT23-5
Attribute Name Attribute Value
PSRR 27dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 11V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 2.59V @ 150mA
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-23-5
Package / Case SC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq) 3.7µA
Base Part Number NCP4624
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Control Features Enable
Current - Output 150mA