ON Semiconductor NCP4623HMX048TCG
Model
NCP4623HMX048TCG
Datasheet
NCP4623HMX048TCG PDF
Description
IC REG LINEAR 4.8V 150MA 6XDFN
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 6-XDFN (1.6x1.6)
Package / Case 6-XFDFN Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq) 10µA
Base Part Number NCP4623
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
PSRR 35dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 24V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 20mA