ON Semiconductor NCP4620HSQ25T1G
Model
NCP4620HSQ25T1G
Datasheet
NCP4620HSQ25T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SC88A
Attribute Name Attribute Value
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 300mA
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-23-5
Package / Case SC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq) 40µA
Base Part Number NCP4625
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Control Features Enable
Current - Output 300mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
PSRR 70dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 10V