ON Semiconductor NCP4620HSQ15T1G
Model
NCP4620HSQ15T1G
Datasheet
NCP4620HSQ15T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SC88A
Attribute Name Attribute Value
Number of Regulators 1
PSRR 70dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 10V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.8V @ 150mA
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Current - Quiescent (Iq) 40µA
Base Part Number NCP4620
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Control Features Enable
Current - Output 150mA