ON Semiconductor NCP4620DSN15T1G
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
NCP4620DSN15T1G
Datasheet
NCP4620DSN15T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
Attribute Name Attribute Value
Number of Regulators 1
PSRR 70dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 10V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 150mA
Part Status Obsolete
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-23-5
Package / Case SC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq) 40µA
Base Part Number NCP4620
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Control Features Enable
Current - Output 150mA