ON Semiconductor NCP4589DSQ33T1G
Model
NCP4589DSQ33T1G
Datasheet
NCP4589DSQ33T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SC88A
Attribute Name Attribute Value
PSRR 60dB (100Hz)
Output Configuration Positive
Series Automotive, AEC-Q100
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 40V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.875V @ 350mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 30µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Supplier Device Package D2PAK-7
Base Part Number NCV87725
Current - Quiescent (Iq) 29µA
Control Features Enable, Reset
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Current - Output 350mA