ON Semiconductor NCP4589DMX33TCG
Model
NCP4589DMX33TCG
Datasheet
NCP4589DMX33TCG PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 6XDFN
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number NCP4589
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Control Features Enable
Current - Output 300mA
Protection Features Over Current
Number of Regulators 1
PSRR 70dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 5.25V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 300mA