ON Semiconductor NCP4589DMX12TCG
Model
NCP4589DMX12TCG
Datasheet
NCP4589DMX12TCG PDF
Description
IC REG LDO 1.2V 0.3A 6XDFN
Attribute Name Attribute Value
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 300mA
Part Status Obsolete
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 6-XDFN (1.2x1.2)
Package / Case 6-XFDFN
Current - Quiescent (Iq) 4µA
Base Part Number NCP4589
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Control Features Enable
Current - Output 300mA
Protection Features Over Current
Number of Regulators 1
PSRR 70dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 5.25V