ON Semiconductor NCP4588DMX15TCG
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
NCP4588DMX15TCG
Datasheet
NCP4588DMX15TCG PDF
Description
IC REG LINEAR 1.5V 200MA 6XDFN
Attribute Name Attribute Value
Number of Regulators 1
PSRR 60dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 5.25V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.49V @ 200mA
Part Status Obsolete
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 6-XDFN (1.2x1.2)
Package / Case 6-XFDFN
Current - Quiescent (Iq) 25µA
Base Part Number NCP4588
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Control Features Enable
Current - Output 200mA