ON Semiconductor NCP4587DSN33T1G
Model
NCP4587DSN33T1G
Datasheet
NCP4587DSN33T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 6-XDFN (1.6x1.6)
Package / Case 6-XFDFN Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq) 10µA
Base Part Number NCP4623
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.5V
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
PSRR 35dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 24V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 20mA