ON Semiconductor NCP4587DSN28T1G
Model
NCP4587DSN28T1G
Datasheet
NCP4587DSN28T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT23-5
Attribute Name Attribute Value
PSRR 70dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 5.25V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 150mA
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-23-5
Package / Case SC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq) 4µA
Base Part Number NCP4587
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Control Features Enable
Current - Output 150mA