ON Semiconductor NCP4587DMX33TCG
Model
NCP4587DMX33TCG
Datasheet
NCP4587DMX33TCG PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 6XDFN
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number NCP4588
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V
Control Features Enable
Current - Output 200mA
Protection Features Over Current
Number of Regulators 1
PSRR 70dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 5.25V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.92V @ 200mA