ON Semiconductor NCP4587DMX31TCG
Model
NCP4587DMX31TCG
Datasheet
NCP4587DMX31TCG PDF
Description
IC REG LINEAR 3.1V 150MA 6XDFN
Attribute Name Attribute Value
PSRR 70dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 5.25V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 150mA
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-23-5
Package / Case SC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq) 4µA
Base Part Number NCP4587
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Control Features Enable
Current - Output 150mA