ON Semiconductor NCP4587DMX18TCG
Model
NCP4587DMX18TCG
Datasheet
NCP4587DMX18TCG PDF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 6XDFN
Attribute Name Attribute Value
Number of Regulators 1
PSRR 70dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 5.25V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 150mA
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 6-XDFN (1.2x1.2)
Package / Case 6-XFDFN
Current - Quiescent (Iq) 4µA
Base Part Number NCP4587
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Control Features Enable
Current - Output 150mA