ON Semiconductor NCP4586DSQ30T1G
Model
NCP4586DSQ30T1G
Datasheet
NCP4586DSQ30T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 3V 150MA SC82AB
Attribute Name Attribute Value
PSRR -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Series -
Voltage - Input (Max) 16V
Packaging Bulk
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 500mA
Output Type Fixed
Current - Supply (Max) 30mA
Part Status Discontinued at Digi-Key
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-23-5
Package / Case SC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq) 8µA
Control Features Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Current - Output 500mA