ON Semiconductor NCP4586DMU18TCG
Model
NCP4586DMU18TCG
Datasheet
NCP4586DMU18TCG PDF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 4UDFN
Attribute Name Attribute Value
PSRR 80dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 6.5V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.51V @ 150mA
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 4-UDFN (1.0x1.0)
Package / Case 4-UDFN Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq) 58µA
Base Part Number NCP4586
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Control Features Enable
Current - Output 150mA