ON Semiconductor NCP4586DMU15TCG
Model
NCP4586DMU15TCG
Datasheet
NCP4586DMU15TCG PDF
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA 4UDFN
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number NCP4586
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Protection Features Over Current
Number of Regulators 1
PSRR 80dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 6.5V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.51V @ 150mA