ON Semiconductor NCP3985SN33T1G
Model
NCP3985SN33T1G
Datasheet
NCP3985SN33T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 5TSOP
Attribute Name Attribute Value
PSRR 75dB (120Hz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature 0°C ~ 125°C (TJ)
Packaging Tube
Voltage - Input (Max) 25V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 2V @ 1A (Typ)
Part Status Obsolete
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220AB
Package / Case TO-220-3
Current - Quiescent (Iq) 8mA
Base Part Number NCP7805
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Control Features -
Current - Output 1A