ON Semiconductor NCP3985SN28T1G
Model
NCP3985SN28T1G
Datasheet
NCP3985SN28T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 5TSOP
Attribute Name Attribute Value
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 150mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 220µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package 5-TSOP
Control Features Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Current - Output 150mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
PSRR 70dB ~ 55dB (120Hz ~ 10kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 5.5V