ON Semiconductor NCP3985SN25T1G
Model
NCP3985SN25T1G
Datasheet
NCP3985SN25T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 5TSOP
Control Features Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.75V
Current - Output 150mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
PSRR 70dB ~ 55dB (120Hz ~ 10kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.155V @ 150mA