ON Semiconductor NCP3985SN18T1G
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
NCP3985SN18T1G
Datasheet
NCP3985SN18T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 5TSOP
Attribute Name Attribute Value
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package 5-TSOP
Base Part Number NCP3985
Current - Quiescent (Iq) 90µA
Control Features Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Current - Output 150mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
PSRR 70dB ~ 55dB (120Hz ~ 10kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.155V @ 150mA