ON Semiconductor MC78PC18NTRG
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
MC78PC18NTRG
Datasheet
MC78PC18NTRG PDF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SOT23-5
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-92-3
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Current - Quiescent (Iq) 5.5mA
Base Part Number KA78L05
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Control Features -
Current - Output 100mA
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
PSRR 80dB (120Hz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Cut Tape (CT)
Voltage - Input (Max) 30V