ON Semiconductor MC78L15ACPXA
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
MC78L15ACPXA
Datasheet
MC78L15ACPXA PDF
Description
IC REG LINEAR 15V 100MA TO92-3
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 6.5V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 200mA
Part Status Obsolete
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-23-5
Package / Case SC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq) 75µA
Base Part Number FAN2504
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Control Features Enable
Current - Output 200mA
Protection Features Over Temperature
Number of Regulators 1
PSRR 43dB (120Hz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C