ON Semiconductor LM78T15CT
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
LM78T15CT
Datasheet
LM78T15CT PDF
Description
IC REG LINEAR 15V 3A TO220-3
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 26V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 100mA
Part Status Obsolete
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 14-SOIC
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Base Part Number CS8151
Control Features Reset, Wake-Up, Watchdog
Current - Output 100mA
Protection Features Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Number of Regulators 1
PSRR 75dB (120Hz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C