ON Semiconductor LM78T12CT
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
LM78T12CT
Datasheet
LM78T12CT PDF
Description
IC REG LINEAR 12V 3A TO220-3
Attribute Name Attribute Value
Number of Regulators 1
PSRR 80dB (120Hz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Packaging Tube
Voltage - Input (Max) 35V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 2V @ 500mA (Typ)
Part Status Obsolete
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220-3
Package / Case TO-220-3
Current - Quiescent (Iq) 6mA
Base Part Number LM78M12
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Control Features -
Current - Output 500mA