ON Semiconductor KA78L10AZTA
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
KA78L10AZTA
Datasheet
KA78L10AZTA PDF
Description
IC REG LINEAR 10V 100MA TO92-3
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Current - Quiescent (Iq) 6.5mA
Base Part Number MC78L15
Voltage - Output (Min/Fixed) 15V
Control Features -
Current - Output 100mA
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
PSRR 60dB (120Hz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Packaging Cut Tape (CT)
Voltage - Input (Max) 35V