ON Semiconductor FAN2564UMP18X
Model
FAN2564UMP18X
Datasheet
FAN2564UMP18X PDF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 6UMLP
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Current - Quiescent (Iq) 800µA
Package / Case SOT-89-5/6
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Control Features Enable
Current - Output 300mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
PSRR 55dB (400Hz)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Series -
Voltage - Input (Max) 15V
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 300mA