ON Semiconductor FAN2564UMP13X
Model
FAN2564UMP13X
Datasheet
FAN2564UMP13X PDF
Description
IC REG LINEAR 1.3V 300MA 6UMLP
Attribute Name Attribute Value
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 3.6V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.16V @ 300mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 200µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case 6-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 6-UMLP (2x2)
Base Part Number FAN2564
Current - Quiescent (Iq) 75µA
Control Features Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Current - Output 300mA
Protection Features Over Temperature, Short Circuit, Soft Start
Number of Regulators 1
PSRR 60dB (1kHz)