ON Semiconductor FAN2564UC25X
Model
FAN2564UC25X
Datasheet
FAN2564UC25X PDF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA 4WLCSP
Attribute Name Attribute Value
Output Type Adjustable
Voltage Dropout (Max) 0.8V @ 1A
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 950µA
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) -33V
Package / Case TO-220-7
Supplier Device Package TO-220-7
Base Part Number TPS7A3301
Current - Quiescent (Iq) 100µA
Control Features Enable, Soft Start
Voltage - Output (Min/Fixed) -1.18V
Current - Output 1A
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
PSRR 72dB (10kHz)
Output Configuration Negative
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C