ON Semiconductor FAN2564UC12X
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
FAN2564UC12X
Datasheet
FAN2564UC12X PDF
Description
IC REG LINEAR 1.2V 300MA 4WLCSP
Attribute Name Attribute Value
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.16V @ 300mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 200µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case 4-UFBGA, WLCSP
Supplier Device Package 4-WLCSP (1.41x0.93)
Base Part Number FAN2564
Current - Quiescent (Iq) 75µA
Control Features Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.3V
Current - Output 300mA
Protection Features Over Temperature, Short Circuit, Soft Start
Number of Regulators 1
PSRR 60dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Max) 3.6V