ON Semiconductor FAN2560UC15X
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
FAN2560UC15X
Datasheet
FAN2560UC15X PDF
Description
IC REG LINEAR 1.5V 350MA 5WLCSP
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220AB
Package / Case TO-220-3
Current - Quiescent (Iq) 6mA
Base Part Number L78M12
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Control Features -
Current - Output 500mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
PSRR 55dB (120Hz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tube
Voltage - Input (Max) 35V