ON Semiconductor FAN2535S26X
Manufacturer
ON Semiconductor
Model
FAN2535S26X
Datasheet
FAN2535S26X PDF
Description
IC REG LINEAR 2.6V 150MA SOT23-5
Attribute Name Attribute Value
Current - Output 150mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
PSRR 70dB (100Hz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 6.5V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.22V @ 150mA
Part Status Obsolete
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-23-5
Package / Case SC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq) 110µA
Base Part Number FAN2535
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V