ON Semiconductor 74F657SC
Model
74F657SC
Datasheet
74F657SC PDF
Description
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 24SOIC
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Series 74F
Supplier Device Package 24-SOP
Packaging Tube
Current - Output High, Low 3mA, 64mA
Input Type -
Number of Bits per Element 10
Logic Type Buffer, Non-Inverting
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Base Part Number 74F827
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V