ON Semiconductor 74F646BSC
Model
74F646BSC
Datasheet
74F646BSC PDF
Description
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 24SOIC
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Series 74F
Supplier Device Package 24-PDIP
Packaging Tube
Current - Output High, Low 15mA, 64mA
Input Type -
Number of Bits per Element 8
Logic Type Transceiver, Non-Inverting
Output Type 3-State
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Package / Case 24-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Part Number 74F646
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V