ON Semiconductor 74F640PC
Model
74F640PC
Datasheet
74F640PC PDF
Description
IC TRANSCVR INVERT 5.5V 20DIP
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number 74F646
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Number of Elements 1
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Series 74F
Supplier Device Package 24-SOP
Packaging Tube
Current - Output High, Low 15mA, 64mA
Input Type -
Number of Bits per Element 8
Logic Type Transceiver, Non-Inverting
Output Type 3-State
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)